Grand Junior - YB/OB/Vet. klasser (#6806)

Start dato 30.06.2024
Slut dato 30.06.2024
Løbsnavn Grand Junior - YB/OB/Vet. klasser
Arrangør Næstved Motor Klub
Bane Nisseringen
Adresse Gambakkevej 14, Nr. Tvede, 4684 Holmegaard
Løbstype Pokal
Sportsgren MX
Aktivt løb Ja
Forventet start på løbet 11:00
Dommer Jens Lange (42)
Tillægsregler Tryk her
Note Her tilmeldes de YB/OB/VET-kørere der også er tilmeldt 2. afd. af OB DM + OB C Cup lørdag d. 29/6, og som ønsker at køre hele Grand Junior-weekenden.
BEMÆRK: For at kunne deltage i Grand Junior både lørdag og søndag, skal YB/OB/VET-kørere tilmeldes både OB DM + OB C Cup (lørdag d. 29/6) her >> https://loebskalender.dmusport.dk/loeb/6456 + dette løb (søndag)

Resultaterne fra OB DM + OB C Cup lørdag bliver ført med over til søndag og tæller med i det samlede Grand Junior-resultat.

Dette løb køres på Bane 1

NOTE TO FOREIGN RIDERS: Scroll down for information on registration.
Tilmeldingsfrist 1 24.06.2024
Tilmeldingsfrist 2 28.06.2024
Klasser
Klasse navn Tilmeldingsgebyr 1 Tilmeldingsgebyr 2 Max antal tilmeldinger
Young Boys A 28+ 255.00 415.00
Young Boys B 28+ 255.00 415.00
Young Boys C 28+ 255.00 415.00
Old Boys A 36+ 255.00 415.00
Old Boys B 36+ 255.00 415.00
Old Boys C 36+ 255.00 415.00
Old Boys A 46+ 255.00 415.00
Old Boys B 46+ 255.00 415.00
Old Boys C 46+ 255.00 415.00
Veteran 55+ 255.00 415.00

Tillægsregler

Møderegistering 07:00-08:20
Mødetidens udløb 08:20
Lokation Rundbuehallen(laden) - (Raceoffice)
Der kan møderegistreres samt eftertilmeldes fredag fra kl.18:00 til og med 20:30 samt lørdag morgen iht. ovenstående tider.

Søndag morgen kan der møderegistreres og eftertilmeldes i cafeteriaet iht. ovenstående tider.

Ved indgangen til banen henvises deltageren til dennes parkerings/rasteområde - denne anvisning skal følges.
Teknisk kontrol 08:50
Instruktion 08:30
Tidskvalifikation 00:00
Træning Der køres IKKE tidskvalifikation, træning i alle klasser iht. program.
Ved indkørsel til VZ ifm. heat trækkes der "nr.klemmer" om startplaceringer.
Start 09:00
Antal deltagere pr. heat min. 10
Antal deltagere pr. heat max. Bane 1 > 40 samt iht. banegodkendelsen
Præmiering Iht. MX Reglement
Flere oplysninger omkring stævnet

Der køres på bane 1
Søndag køres der 2 x prøveomg. fra kl.0900 i alle klasser.

Udenlandske deltagere er velkomne, for tilmelding online skal det rettes henvendelse til dmu@dmusport.dk for oprettelse af fiktiv licens, eller opdatering af tidligere stamdata.

Der vil være mulighed for tilmelding på dagen efter følgende regler..:
ddk.500,00,- dækker søndag - eftertilmelding lørdag morgen senest iht. mødetidens udløb, såfremt der er plads i ønskede klasse.

Ved lavt deltagerantal i én klasse, kan klassen blive slået sammen med andre klasser, uden split start. Dvs. at der kan startes samlet i 2 rækker på bane 2.

OBS - det kan være en fordel eventuelt at have gået "trackwalk" forinden træning og heat lørdag eller inden "warmup" og heat om søndagen.

Foreign participants are welcome, for online registration contact dmu@dmusport.dk to create a fictitious license, or update previous master data, or click on this link. https://dmusport.dk/organisation/danmarks-motor-union/foreign-riders/

It will be possible to re-register on the day according to the following rules..:
DKK 500.00 covers Sunday - late registration on Saturday morning at the latest according to the end of the meeting time, if there is space in the desired class.



If the number of participants in one class is low, the class can be combined with other classes, without a split start. Which means that on track 2, starts can be held in 2 starting rows.

NOTE - it may be an advantage to have done a "track walk" before training and heat on Saturday or before "warmup" and heat on Sunday.






Stævneleder bane 2 - (lørdag/søndag)
Dommer bane 2 - (lørdag) Kim Hilkjær
Stævneleder bane 1 - (søndag)
Dommer bane 1 - (søndag) Kim Hilkjær
Klubinformation Eftertilmelding efter frist 2 udløb ell. på 1 løbsdag(søndag og kun i ovennævnte OB-klasser) inden kl.08:20 ddk.500,00,-


Strøm i begrænset omfang kan tilkøbes således:
Ankomst torsdag eller fredag, 2 til 3 overnatninger, pris pr. tilsluttet enhed: ddk.150,00,-
Ankomst lørdag morgen, 1 overnatning, pris pr. tilsluttet enhed: ddk.100,00,-.
Betales/afregnes ifm. ankomst/møderegistrering i raceoffice/buehallen, kontant ell. pr. mobilpay 23582 noterer venligst følgende tekst: Kørenr./klasse/navn - kvittering skal kunne fremvises. .


MX vask skal foregå på vaskepladsen, kemikalier må IKKE anvendes. Det er IKKE tilladt at vaske maskiner i ryttergård/Paddock.
Benyt venligst opstillede affaldsbeholdere, kildesortere meget gerne dit affald. Der er opstillet 2 stk. MIDI-Vip affaldscontainere ved vaskepladsen til "småt brændbart".
Brugt motorolie kan bortskaffes i de afmærkede tromler/spuns i buehalen.



Grand Junior 2024 OFFER

Late registration after deadline 2 has expired or on 1 race day (Sunday and only in OB-classes) before 08:20 DKK 500.00,-

All listed prices are ex. fee to the MX fund, as well as admin and card fees.

Electricity to a limited extent can be purchased as follows:
Arrival Thursday or Friday, 2 to 3 nights, price per connected device: DKK 150.00
Arrival Saturday morning, 1 night, price per connected device: DKK 100.00.
Paid/settled according to arrival/meeting registration in the race office/bow hall, in cash or per mobilpay no. 23582 please note the following text: machine no./class/name-surname - receipt must be presented. .


MX washing must take place at the washing area, chemicals must NOT be used. It is NOT permitted to wash machines in the stables/Paddock.
Please use the waste containers provided, sort your waste at source. There are 2 units set up. MIDI-Vip waste containers at the washing area for "small flammables".
Used engine oil can be disposed of in the marked drums/spools in the bow tail.




http://www.nisseringen-mc.dk/
https://www.facebook.com/nmkmc/
Formand Paw Nielsen
Stævneleder Johnny Guldhammer
Miljøofficial Signe Petersen
Vedhæftede filer

Onlinetilmeldte dags dato - Young Boys B 28+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 29959 409 Johan Holmfred Amager Motocross Klub Sådan-Johan Young Boys B 28+
2 33146 622 Phillip Larsen Næstved Motor Klub Team Psm performance Young Boys B 28+
3 24353 343 Peter Aggestrup Amager Motocross Klub Km Pitstop Nr-Service Racing Team Young Boys B 28+
4 31550 666 Mickey Nielsen Svebølle Motocross Klub Kaduuz Racing Young Boys B 28+

Onlinetilmeldte dags dato - Old Boys B 46+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 50546 289 Benny Lorentsen Svebølle Motocross Klub Motob1.dk Old Boys B 46+
2 10790 574 Martin Husher Svebølle Motocross Klub Team Husher Racing Old Boys B 46+
3 6116 34 Christian Lyngvig Børkop Motor Sport Old Boys B 46+

Onlinetilmeldte dags dato - Veteran 55+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 5122 225 Torben Kruse Jensen Fredensborg-Humlebæk Moto Cross Klub Veteran 55+
2 4951 435 Kim Alex Olsen Frederiksborg Amts Motorklub (FAM/MMCC) Kaduuz C. Reinhardt Suzuki/kaduus Veteran 55+
3 2782 494 Kai B Bækkel Vordingborg Motocross Klub Veteran 55+
4 13162 150 Klaus Trend Poulsen Børkop Motor Sport Veteran 55+
5 13774 362 Peter Mastrup Næstved Motor Klub Veteran 55+
6 6098 55 Claus Jørgensen Børkop Motor Sport BMS OB ELITE Veteran 55+
7 6056 767 Jan Andersen Børkop Motor Sport Veteran 55+

Onlinetilmeldte dags dato - Old Boys C 46+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 299 374 Thomas Linder Nielsen Vordingborg Motocross Klub Old Boys C 46+
2 38936 344 Kim Stefan Larsen Amager Motocross Klub JØ HONDA RACING Old Boys C 46+

Onlinetilmeldte dags dato - Old Boys C 36+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 54386 219 Brian Jønsson Svebølle Motocross Klub Team nohr Jegstrup crosscenter Old Boys C 36+
2 70306 360 Ronni Ebsen Næstved Motor Klub Old Boys C 36+
3 1868 979 Jakob Hyldig Rolschau Næstved Motor Klub Westside Racing Team Old Boys C 36+
4 39895 702 Jesper Graulund Svebølle Motocross Klub Jø service Old Boys C 36+
5 24522 30 Dan King Næstved Motor Klub DTK ENGINEERING Old Boys C 36+
6 19013 531 Pia Stenger Nordmand Frederiksborg Amts Motorklub (FAM/MMCC) NR Service Racing Team / Point S Racing - Frederiksværk Old Boys C 36+
7 68258 258 Jesper Olsen Amager Motocross Klub Rønnelin Racing - Old Boys C 36+
8 54279 86 Svetoslav Simeonov Hedelands Motorklub Old Boys C 36+

Onlinetilmeldte dags dato - Young Boys C 28+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 33271 725 Karsten Andersen Fredensborg-Humlebæk Moto Cross Klub NR Service Racing Team Young Boys C 28+
2 19488 41 Patrick Brouer Fyens Motor Sport Young Boys C 28+
3 68754 932 Andreas Bender Fyens Motor Sport Bender Young Boys C 28+
4 18479 141 Sonny Stokholm Jørgensen Aarhus Motor Klub Racing team motorland Young Boys C 28+

Onlinetilmeldte dags dato - Old Boys B 36+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 29940 167 Jimmy Lilleø Nielsen Amager Motocross Klub JLN - Racing Old Boys B 36+
2 14105 950 Rasmus Kristiansen Randers Motor Sport JJ Motorcykler Kristiansen 950 Old Boys B 36+
3 20118 82 Thomas Stenger Nordmand Frederiksborg Amts Motorklub (FAM/MMCC) NR-Service Racing Team / Point S 3300 Old Boys B 36+
4 29845 306 Tommy Berthel Børkop Motor Sport Old Boys B 36+
5 28528 882 Jacob Marcussen Linnet Børkop Motor Sport MX-LIFE Old Boys B 36+
6 1953 183 Ronnie Stormly Køge Sports Motorklub Kaduuz Racing Old Boys B 36+
7 51539 505 Jacob Krøyer Næstved Motor Klub JØ racing team - jkj racing team Old Boys B 36+
8 14968 290 Jesper Juliussen Nakskov Motocross Club Old Boys B 36+

Onlinetilmeldte dags dato - Old Boys A 36+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 26125 637 Jes Olsen Næstved Motor Klub Nr-Service Old Boys A 36+
2 41834 399 David Skyum Slagelse Motocross WSR Old Boys A 36+
3 12399 388 Kenni Johansen Amager Motocross Klub Team Johansen Old Boys A 36+
4 10068 947 Thomas Sørensen Børkop Motor Sport Kaj’s MC Old Boys A 36+

Onlinetilmeldte dags dato - Young Boys A 28+

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 41700 47 Rasmus Daugaard Hedelands Motorklub Fastlane Young Boys A 28+
2 50840 79 Jose Garrido Kolding Motocross Klub Young Boys A 28+