DM Moderne og Classic (#6585)

Start dato 08.06.2024
Slut dato 09.06.2024
Løbsnavn DM Moderne og Classic
Afdeling 1. Weekend
Arrangør Aarhus Motor Klub
Bane Ring Djursland
Adresse Centervej 2, 8560 Kolind
Sportsgren Road Racing
Aktivt løb Ja
Forventet start på løbet 00:00
Dommer Jørgen Bøgvald (3675)
Tillægsregler Tryk her
Note Mini GP klasserne kører med 50cc - løbet gælder ikke som DM og de betaler samme pris som de resterende klasser.
Tilmeldingsfrist 1 01.06.2024
Tilmeldingsfrist 2 07.06.2024
Klasser
Klasse navn Tilmeldingsgebyr 1 Tilmeldingsgebyr 2 Max antal tilmeldinger
Classic 2B - 50 ccm (A) 2200.00 2700.00
Classic 2B - 50 ccm (W) 2200.00 2700.00
Classic 4 - 350cc 2200.00 2700.00
Classic 5 - 500cc 2200.00 2700.00
Classic 6 - 750cc 2200.00 2700.00
Classic 7A - Forgotten stor 2200.00 2700.00
Classic 7B - Forgotten Lille 2200.00 2700.00
Classic 7C - F1 2200.00 2700.00
Classic 7C - F2 2200.00 2700.00
Classic 7D - Superbike 2200.00 2700.00
Classic 7D - Supersport 2200.00 2700.00
Rookie 600 2200.00 2700.00
Rookie 1000 2200.00 2700.00
Superbike 2200.00 2700.00
Supersport 600 2200.00 2700.00
SSP300 2200.00 2700.00
Mini GP 1 2200.00 2700.00
Mini GP 2 2200.00 2700.00
Bucci og Ohvale 160cc + 190cc 2200.00 2700.00

Tillægsregler

Gruppenavn
Mødetidens udløb 00:00
Teknisk kontrol 00:00
Instruktion 00:00
Træning Tillægsregler DM Ring Djursland 08. + 09. juni 2024
Banens adresse: Ring Djursland, AMU Centervej 2, 8500 Kolind.
Banen: Ring Djursland er 1752 meter lang og godkendt til 39 kørere til træning/tidtagning og 33 kører til løb. Start med lys og kørselsretning med uret. OBS: Start og mål er ikke på samme sted. Udkørsel 1 venstre side af sving 1.
Ryttergård / opstilling:
Der er adgang til ryttergård fra fredag d. 7. juni kl. 16:00.
Ryttergård areal og placering: uden for Hovedporten
Der vil være strøm i begrænset omfang.
Lejr må først slås op efter anvisning af plads.
Plads anvises ved henvendelse til Ryttergårdschefen.
Indgang til Banen. Alle skal tilmelde sig i Billetlugen, og få udleveret 3 billetter/armbånd.
AMK Race Office /Sekretariatet og tilmelding til stævnet.
Race Office/Sekretariatet, åbner fredag klokken 17:00 i AMK Campingvogn.
Medbring altid licens, transponder, kvittering og andet relevant materiale der henviser til din tilmelding.
Åbningstider resten af weekenden, vil være annonceret på opslagstavlen ved AMK Race Office.
Teknisk kontrol:
Teknisk kontrol er placeret nabo til Raceoffice.
Åbningstider: Bliver oplyst ved AMK Race Office.
Bundkåbe skal være afmonteret på Racer Cykler.
Alt det udstyr du vil bruge, skal fremvises.

Klasser: AMK forbeholder os retten til at lægge klasser sammen og ændre tidsplanen på dagen.
Køretid kan variere lidt mellem klasserne, så afvikling af løbet forgår hensigtsmæssigt for alle.
Førermøde: Førermøde bliver afholdt ved AMK Campingvognen.
Lørdag: 1 time før første løb
Søndag: 1 time før første løb
Fremmøde er obligatorisk for alle kørere. Det er IKKE nok at sende en mekaniker eller anden person. Stikprøveopråb af fremmødte kørere.
Støjmåling: Kan forekomme. Støjtider:
Ingen start af og kørsel på racerne uden for den støjtid der er angivet i miljøtilladelsen.
Lørdag: 8:00 til 17:00 / Søndag: 9:00 til 17:00. Overtrædelse kan betyde bortvisning fra stævnet.
Brandsikkerhed: Alle brandslukkere skal stå synlige.
Miljø: Alle motorcykler skal altid stå på en miljømåtte/bakke når disse er parkeret.
Alt bortskaffelse af miljøfarligt affald skal ske i de dertil opstillede containere ved tankanlægget.
Chef officials:
Stævneleder: Casper Smithson
Tidtager: Knud Møller
Teknisk kontrol: Jens Peter Holmgaard
Banechef: TBD
Ryttergård: Mikkel Jensen
Race Office/Secretariat: Birthe Koch Petersen
Billetter: Ekstra kan købes i billetlugen.
Ekstra: Hvis du vil køre i en ekstra klasse, skal du tilmelde dig på dagen, hvis der er plads i klassen. Pris = kr. 800.00. Hvis du SKAL køre ekstra løb, tilmelder du løbet på DMU siden til den fulde pris. Der refunderes ikke ned til dagens pris!
Stævneleder: Casper Smithson - 53255829

Start 00:00
Startgebyr i kr.
Præmiering 1. + 2. + 3. plads
Flere oplysninger omkring stævnet
Formand Bo Thygesen
Stævneleder Casper Michael Eppler Smithson
Løbstype

Onlinetilmeldte dags dato - Rookie 600

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 70397 35 Morten Guldbæk Aarhus Motor Klub Rookie 600
2 69282 42 Kristian Cordes-Andersen Aarhus Motor Klub C-A Racing Rookie 600
3 69814 50 Kim Sørensen Aarhus Motor Klub Rookie 600
4 16181 28 Jeppe Eliassen Aarhus Motor Klub Rookie 600
5 69878 34 William Pedersen Asfaltsport Fyn WP Racing Rookie 600
6 50007 30 Magnus Kristoffersen Thy Motor Sport - MC afdeling (TMS-MC) Magnus #30 Rookie 600
7 54782 77 Christoffer Agger Borges Aarhus Motor Klub Rookie 600
8 70132 911 Allan Rosborg Mikkelsen Thy Motor Sport - MC afdeling (TMS-MC) JDT racing Rookie 600

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 7D - Supersport

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 54781 71 Lars Anker Sørensen Aarhus Motor Klub LS Racing Classic 7D - Supersport
2 68419 321 Patrick Hansen Aarhus Motor Klub TS-Tegl Classic 7D - Supersport
3 30082 33 John Korsbak Aarhus Motor Klub Team JK Racing Classic 7D - Supersport
4 69619 67 Bjarne Sørensen Aarhus Motor Klub WEAREXO Powered By VTECH Motorsport Classic 7D - Supersport
5 26670 3 Erik Bo Nielsen Aarhus Motor Klub Team BioSan / Fresa Classic 7D - Supersport
6 54780 6 Peter Nielsen Aarhus Motor Klub Attractive fast marketing Classic 7D - Supersport
7 39091 51 Claus Høj Pallesen Thy Motor Sport - MC afdeling (TMS-MC) Høj Motorsport/CJRS Racing Classic 7D - Supersport
8 31 131 Kaj Jensen Sønderborg Motor Club Kajs MC Racing Classic 7D - Supersport
9 37028 32 Kim Hollesen Aarhus Motor Klub DKKT RACING Classic 7D - Supersport

Onlinetilmeldte dags dato - Rookie 1000

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 54785 29 Rene G Sørensen Aarhus Motor Klub AMK Rookie 1000
2 6425 20 Ulrich Hansen Aarhus Motor Klub viborg varetransport Rookie 1000
3 53236 142 Lars Christiansen Aarhus Motor Klub LCM Racing Rookie 1000
4 69509 38 Henrik Svendsen Aarhus Motor Klub - Rookie 1000

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 7D - Superbike

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 25042 5 Jacob Filtenborg Aarhus Motor Klub JF5/VIP Classic 7D - Superbike
2 12759 86 Kenneth Kørnov Aarhus Motor Klub Classic 7D - Superbike
3 68729 46 Victor Nicolajsen Aarhus Motor Klub VTech Motorsport Classic 7D - Superbike
4 9013 77 Erik Thomsen Aarhus Motor Klub dcs Classic 7D - Superbike
5 11838 727 Torben Michael Jensen Aarhus Motor Klub Multiværkstedet Racing team Classic 7D - Superbike
6 69352 92 Michael Jensen Aarhus Motor Klub Classic 7D - Superbike
7 69509 38 Henrik Svendsen Aarhus Motor Klub - Classic 7D - Superbike
8 4971 155 Bjarne Jensen Aarhus Motor Klub Schacht Racing Classic 7D - Superbike
9 50536 78 Allan Poulsen Aarhus Motor Klub Team Madsens Garage Classic 7D - Superbike
10 51528 49 Søren Høj Pallesen Aarhus Motor Klub Høj motorsport - The little brother Classic 7D - Superbike
11 51650 64 Anders Ritz Aarhus Motor Klub Team Madsens Garage Classic 7D - Superbike
12 5502 27 Kristian Skov Petersen Road Racing Klub Viking Schacht Racing by Barni Classic 7D - Superbike
13 6705 13 Rene Prang Aarhus Motor Klub MIDLAND OIL Classic 7D - Superbike

Onlinetilmeldte dags dato - Superbike

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 10753 83 Asbjørn Thomsen Gaardsmand Aarhus Motor Klub Team AG Superbike
2 41470 333 Kåre Rørmand Jensen Aarhus Motor Klub Rørmand Racing Superbike
3 68402 23 Kim Mathiesen Aarhus Motor Klub Carstens MC Superbike
4 24416 36 August Kroon Aarhus Motor Klub Team Kroon Racing Superbike
5 13369 58 Michael Møller Pedersen Thy Motor Sport - MC afdeling (TMS-MC) M58 Motorsport Superbike
6 40104 66 Niki Tuuli Udenlandsk klub Schacht Racing Superbike
7 8511 9 Ulrik Døssing Nielsen Aarhus Motor Klub Parts Europe dk. Superbike
8 51753 10 Sylvester Kristensen Aarhus Motor Klub Srt-Racing Superbike
9 9013 77 Erik Thomsen Aarhus Motor Klub dcs Superbike
10 19142 79 Tobias Nicolajsen Aarhus Motor Klub VTech Motorsport Superbike
11 19881 59 Alex Schacht Road Racing Klub Viking Schacht Classic Racing Team Superbike
12 18173 8 Frank Hansen Aarhus Motor Klub VVSFagmanden.dk Superbike

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 7C - F2

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 51957 249 Steen Barløse Aarhus Motor Klub Classic 7C - F2
2 9435 123 Michael Andresen Aarhus Motor Klub Team andresen Classic 7C - F2

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 6 - 750cc

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 18400 53 Classic Road Racing Klasse 6 Søren Holm Aarhus Motor Klub Teamholmracing Classic 6 - 750cc
2 3679 577 Ville Toft Møller Herning Motocross Vinderup jern & stål Classic 6 - 750cc
3 9073 36 Tim Lysén Aarhus Motor Klub CJ Racing Classic 6 - 750cc
4 21496 61 Torben Thygesen Hansen Aarhus Motor Klub Team F.S.A Classic 6 - 750cc
5 36355 86 Teddy Schultz Aarhus Motor Klub Team Hound Dog Racing Classic 6 - 750cc

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 2B - 50 ccm (A)

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 68979 112 René Lund Aarhus Motor Klub Hansen racing Classic 2B - 50 ccm (A)
2 9438 69 Lars Mortensen Aarhus Motor Klub Kreidler team Hinnerup Classic 2B - 50 ccm (A)
3 41616 18 Søren Klosterskov Nørgaard Aarhus Motor Klub Team Hingsten Classic 2B - 50 ccm (A)
4 52546 888 Kristian B. Jensen Aarhus Motor Klub BXracing Classic 2B - 50 ccm (A)
5 70622 149 Christian Fjellerad Aarhus Motor Klub Teufel Racing Classic 2B - 50 ccm (A)

Onlinetilmeldte dags dato - Supersport 600

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 38041 12 Martin Simonsen Aarhus Motor Klub Simonsen Racing Supersport 600
2 53825 7 Mikkel Jensen Aarhus Motor Klub Mj Racing Supersport 600
3 52580 78 Simon Gissel Jørgensen Aarhus Motor Klub Supersport 600
4 37773 16 Kris Jensen Aarhus Motor Klub CJRS.dk Supersport 600

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 5 - 500cc

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 38200 999 Jørgen Bidstrup Aarhus Motor Klub Classic 5 - 500cc
2 21664 42 Uffe Beck Stæhr Aarhus Motor Klub Oilers Racing Classic 5 - 500cc

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 2B - 50 ccm (W)

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 68104 35 Kees Koeleman Udenlandsk klub Technisch Bureau Koeleman Classic 2B - 50 ccm (W)
2 50200 161 Magnus Zwicky Burkal Aarhus Motor Klub Teufel Racing Classic 2B - 50 ccm (W)
3 70785 005 Willem Heijkoop Udenlandsk klub Classic 2B - 50 ccm (W)

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 7C - F1

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 4012 16 Jørgen K Flintholm Fyens Motor Sport Team Villy P Classic 7C - F1

Onlinetilmeldte dags dato - Bucci og Ohvale 160cc + 190cc

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 52838 41 Rasmus Jensen Fyens Motor Sport WE/R1 Bucci og Ohvale 160cc + 190cc

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 4 - 350cc

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 69654 6 Henning Holm Aarhus Motor Klub Classic 4 - 350cc

Onlinetilmeldte dags dato - SSP300

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 68973 4 Benjamin Yde Aarhus Motor Klub SSP300

Onlinetilmeldte dags dato - Classic 7A - Forgotten stor

# Licensnummer Nr Navn Klub Sponsor Klasse
1 6467 43 Jens Peter Brockdorff Aarhus Motor Klub GDC RACING Classic 7A - Forgotten stor